NJCAA ALL-AMERICANS

Academic Award Winner (Individual)
Vivian Rice FAST PITCHED SOFTBALL 1991
Andy Ward CROSS COUNTRY (M) 1992
Keith Bradley-Monaghan CROSS COUNTRY (M) 1993
Andy Ward CROSS COUNTRY (M) 1993
Keith Bradley-Monaghan CROSS COUNTRY (M) 1994
Barbara Harmer VOLLEYBALL 1995
Sherry Riley VOLLEYBALL 1995
Kelly McMichael CROSS COUNTRY (W) 1997
Gerald Ellis CROSS COUNTRY (M) 1997
Gerald Ellis CROSS COUNTRY (M) 1998
Stephanie Gonya FAST PITCHED SOFTBALL 1998
Adam Elliot CROSS COUNTRY (M) 1998
Jeremy Payne GOLF (M) 1999
Paul Pate GOLF (M) 1999
Kwadwo Yirenkyi SOCCER 1999
Adrienne Penny FAST PITCHED SOFTBALL 2000
Jadin Thomas BASKETBALL (M) 2007
Michelle Hammond VOLLEYBALL 2007
Molly Dineen BASKETBALL (W) 2008
Kerri Imwalle BASKETBALL (W) 2008
Allison Rawlings VOLLEYBALL 2008
Abdulkadir Bashir CROSS COUNTRY (M) 2016
Colin Dawson GOLF (M) 2016
Justin Dearth GOLF (M) 2016
Grant Dierksheide BASKETBALL (M) 2016
Emily Howard CROSS COUNTRY (W) 2016
Julia Littell VOLLEYBALL 2016
Julia Wynn VOLLEYBALL 2016
Grant Dierksheide BASKETBALL (M) 2017
Emily Howard CROSS COUNTRY (W) 2017
Leah Conway VOLLEYBALL 2017
Haley Litman VOLLEYBALL 2017
     
Academic Award Winner (Team)    
  CROSS COUNTRY (M) 1993
  CROSS COUNTRY (M) 1996
  CROSS COUNTRY (M) 1997
1st Team All American
Brett Bowman BASEBALL 1992
Julie Eisnaugle CROSS COUNTRY  (W) 1992
Brett Bowman BASEBALL 1993
Bob Seymour BASEBALL 1993
Pat Rutter GOLF (M) 1993
Pete Beck CROSS COUNTRY (M) 1994
Ryan Williams CROSS COUNTRY (M) 1995
Jonathan Oliver GOLF (M) 1997
Frank Graham BASEBALL 1998
Michelle Slemons CROSS COUNTRY  (W) 1998
Scott Woods BASEBALL 1999
Amanda Hardyman VOLLEYBALL 1999
Julie Buck VOLLEYBALL 2000
Amanda Hardyman VOLLEYBALL 2001
Brandon Will BASEBALL 2002
Dwayen Allen TRACK & FIELD / High Jump (M) 2002
Brian Colopy BASEBALL 2003
Bart Hunton* BASEBALL 2003
Andrew Gulick* GOLF (M) 2003
Tiffany Jenkins VOLLEYBALL 2004
Mechainmar Zokruah CROSS COUNTRY (W) 2004
Brittany Miller VOLLEYBALL 2004
Anthony Hayes BASEBALL 2005
Mechainmar Zokruah* TRACK & FIELD / 5000m (W) 2005
Mechainmar Zokruah* TRACK & FIELD / 10,000m (W) 2005
Lauren Yates VOLLEYBALL 2005
Jesse Moss GOLF (M) 2006
Ryan Blake* TRACK & FIELD / High Jump (M) 2006
Glenn Cosey BASKETBALL (M) 2012
Ash Alstadt GOLF (M) 2012
Stephanie Ruffing VOLLEYBALL 2014
Cody Null CROSS COUNTRY (M) 2016
Hannah Wallace VOLLEYBALL 2016
John Carlisle  GOLF (M) 2017 
     
2nd Team All American
Leo Trace BASEBALL 1992
Mark Morant BASKETBALL (M) 1992
Ronnie Easter BASKETBALL (M) 1993
Satoshi Shibata SOCCER (M) 1994
J.C. Cramer SOCCER (M) 1997
Joe Estep BASEBALL 1997
Michelle Slemons CROSS COUNTRY (W) 1997
John Lawrence SOCCER (M) 1998
Bryce Bednarcyzyk BASEBALL 2001
Stephanie Dotson FAST PITCHED SOFTBALL 2001
Ben Ramsey BASEBALL 2002
Ryan McCormick GOLF (M) 2003
Dustin Thomas BASEBALL 2004
Ray McDonald BASEBALL 2005
Ashley Speakman VOLLEYBALL 2005
Morgan Zumberger VOLLEYBALL 2009
Stevie Shepherd CROSS COUNTRY (W) 2016
     
3rd Team All American
Shawn Connelly BASEBALL 1993
Ken Haberman GOLF (M) 1997
Tom Janis BASEBALL 2001
Derrick Wright BASEBALL 2001
Travis Pope GOLF (M) 2002
Justin Roberts BASEBALL 2004
Aaron Nixon BASKETBALL (M) 2004
Laura Hill CROSS COUNTRY (W) 2016
Carli Codner-Pinto BASKETBALL (W) 2017
Rodney Willis BASKETBALL (M) 2017
Dominic Caminiti   GOLF (M)  2017 
     
Honorable Mention All American
Pat York CROSS COUNTRY (M) 1992
Satoshi Shibata SOCCER (M) 1993
Andy Kotterman GOLF (M) 1994
Joel Meeks GOLF (M) 2000
Elizabeth Heller VOLLEYBALL 2003
Stevie Shepherd CROSS COUNTRY (W) 2015

 

*denotes individual national champion/player of the year